gatuci lezzetleri

Share |

18 Ekim 2010 Pazartesi

İÇLİ PATLICAN,KIRMIZI BİBER TURŞUSU


1 kg kısa ama tombulca patlıcan
1 kg düzgün yine tombulca kırmızı biber
iri tuz
sirke
kaynayıp soğumuş su

İç malzemeleri:

2 tane yeşil domates
2 tane salatalık
5-6 tane yeşil acı biber
1 tane kırmızı biber
2 tane havuç
1 tane kelek( bulabilirseniz)
2 iri baş sarımsak
1 kg kerevizin taze yaprak ve sapları
yarımşar demet maydanoz, nane, dereotu
1 çorba kaşığı kekik, 1 çorba kaşığı tane karabiber


Patlıcanlarınızın başlarını kesin ve tıpkı karnıyarık yapar gibi uzunlamasına iki tarafından birer şerit halinde kabuklarını alarak bir tarafından ortasını açacak şekilde yarın. Kırmızı biberleri de dolma yapacak şekilde temizleyip hazırlayın. Derin bir tencerede bir avuç kaya tuzu attığınız bolca suyu kaynatın. Patlıcanları kaynayan suya atıp birkaç dakika haşlayın. Çok yumuşamasına izin vermeyin, soğuyana kadar biraz daha yumuşuyor çünkü.
Diğer tarafta iç malzemesi için bütün sebzeleri yıkayıp ayıklayın. Tüm malzemeyi tavla zarı büyüklüğünde doğrayın. Yeşillikleri ve sarımsakları ince ince kıyın. Genişçe bir kapta baharatlar da dahil tüm malzemeyi harmanlayın. Daha şimdiden burnunuza nefis kokular gelmeye başlayacak.
İç malzemeyi daha önce hazırladığınız patlıcan ve biberlere doldurun. Patlıcanları maydanoz sapı, mısır kabuğu gibi malzemelerle de bağlarlardı eskiden ama ben evdeki pamuklu yorgan ipi ile bağladım. Nasıl arzu ederseniz. Tüm işlemi tamamladıktan sonra bir patlıcan bir biber olacak şekilde kavanoza patlıcan ve biberleri dik olarak sıkıca yerleştirin.
Eğer içiniz arttıysa üzülmeyin .Onu da küçük bir kavanoza doldurun.
Diğer tarafat 4-4.5 lt kadar kaynayıp soğumuş suya iri tuz ilave edin ve eritin. Eskiden turşu tuzunu ayarlamak için anneannem ve annem günlük yumurta kullanırlardı. Taze çiğ yumurta tuzlu suyun üzerinde yüzüyorsa tuz oranı tamamdır. Ama şimdi günlük yumurta bulmak güç. Bu nedenle tuzu tadarak ayarlayabilirsiniz. Kavanozdaki sebzeleri de hesaba kattığınızda turşunun tuzunun olması gerektiğinden biraz daha fazla. Böylece sebzeler de tuzu çekince tuz oranı normale dönüyor.Salamura suyunu kavanozların 5/4'üne kadar doldurun. Sebzelerin en üstünü bir tutam kereviz yaprağı ile kapatın ve kalan boşluğu ağzına kadar sırke ile doldurun ve kavanozların ağzını sıkıca kapatıp gölge bir yere kaldırın. Turşularınızı arada sırada kontrol edin, içindeki suyu azalırsa tekrar sirke ilave edin. 10-15 gün sonra turşunuz olgunlaşır. Bundan sonra bu turşuyu buzdolabında saklamanız uygun olur.

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails