gatuci lezzetleri

Share |

16 Şubat 2012 Perşembe

PANCAR TURŞUSU


Sevgili eşim Ali'nin yaptığı ve hepimizin çok beğendiği kırmızı pancar turşusu tarifini sizlerle paylaşmak istiyorum. Şu an pazarlarda kırmızı pancar bulabilirsiniz. Bu turşuyu yaptıktan bir gün sonra yemeye başlayabilirsiniz.

1 demet (1 kg )kırmızı pancar
2 tatlı kaşığı kaya tuzu
1 su bardağı elma sirkesi
1 su bardağı su
10 diş sarımsak

Yıkadığınız pancarları körpe saplarıyla birlikte 1 yemek kaşığı sirke eklediğiniz suda yarım saat bekletin.Daha sonra tekrar yıkayın, pancarları dörde bölün, saplarıyla birlikte bir tencereye alın. Az suda haif haşlayın.Haşladığınız pancarların kabuklarını soyun, elma dilimleri şeklinde dilimleyip 1,5 litrelik bir kavanoza koyun.Sarımsakları havanda dövün. Sarımsak, sirke ve tuzu önceden 2 tatlı kaşığı kaya tuzu ile kaynatıp soğuttuğunuz suyla iyice karıştırıp kavanoza dökün. Bir gece bekletin, ertesi gün yiyebilirsiniz.

1 yorum:

GÜLOANNEMUTFAKTA dedi ki...

72.HAFTA. PORSELEN DEMLİK ÇAY SAATİ ETKİNLİĞİNİN EV SAHİBİYİM SEVGİLİ ARKADAŞLARIM; http://www.porselendemlik.com/ tarafından hazırlanmış olan porselen demlik çay saati etkinliğini 02 Şubat 2012-2 Mart 2012 TARİHLERİ ARASINDA www.guloannemutfakta.blogspot.com YANİ BEN YAPACAĞIM. SİZ SEVGİLİ ARKADAŞLARIMI VE KATILMAK İSTEYEN HERKESİ ETKİNLİĞİMİZE DAVET EDİYORUM!!! TARİFLERİNİZİ HAZIRLAYARAK. VE TARİFİNİZE "PORSELEN DEMLİK ÇAY SAATİ 71.HAFTA " BAŞLIĞINI YAZARAK SAYFANIZDA YAYINLAMANIZI VE BANA YORUM BIRAKMANIZI RİCA EDİYORUM.SENİ VE BU YAZIYI OKUYAN HERKESİ ETKİNLİĞİMİZE DAVET EDİYORUM ETKİNLİĞİMİZE İSTEDİĞİNİZ KADAR TARİFLE KATILABİLİRSİNİZ ŞİMDİDEN KATILIMCI ARKADAŞLARIMA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM. ETKİNLİĞİMİZE YEMEK TARİFİ GÖNDERİLMEMESİNİ RİCA EDİYORUM. LÜTFEN ÇAYIN YANINDA VERİLECEK TARİFLER OLMASINA DİKKAT EDELİM. SEVGİLER

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails